top of page

10 maisto produktų, kurie atrodo sveiki, tačiau iš tikųjų nėra

Dažnai ieškodami sveikesnių maisto produktų, pasikliauname ant etikečių pateikta



informacija. Terminai kaip „sveikas“, „natūralus“ ar „be cukraus“ skatina manyti, kad radome tai, ko ieškojome. Tačiau ne viskas, kas atrodo sveika, iš tikrųjų yra naudinga mūsų sveikatai.

Šiame straipsnyje pristatau dešimt produktų, kurių reikėtų vengti arba bent jau vartoti juos saikingai, nors ant jų etikečių dažnai ir matote tokius teiginius:

  • Mažai riebalų

  • Veganiškas

  • Be glitimo

  • Mažai angliavandenių

  • Be pridėtinio cukraus

Produktai, kurių vartojimą vertėtų apriboti:


  1. Granola ir granolos batonėliai

    Nors granola ir granolos batonėliai dešimtmečiais buvo laikomi sveikais pasirinkimais, daugelis jų yra pilni pridėtinio cukraus ir kalorijų. Pavyzdžiui, "Corny" avižų ir tamsaus šokolado batonėlis turi 16 gramų pridėtinio cukraus ir 220 kalorijų, o "FITNESS NESTLE" granola – 18 gramų cukraus. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad pridėtinio cukraus paros norma neviršytų 50 g asmeniui, vartojančiam 2000 kalorijų per dieną. Geriausia riboti pridėtinio cukraus vartojimą, kadangi jo perteklius gali sukelti nutukimą, kepenų apriebalėjimą ar širdies ligas. Vietoj paruoštos granolos parduotuvėje, pasigamink granolą namuose naudodamas sveikus ingredientus, tokie kaip riešutai ir avižos, o saldumą pridėk iš natūraliai džiovintų vaisių.

  2. Jogurtas su skoniais

    Nors jogurtas gali būti sveikas pasirinkimas, geriausia rinktis nesaldintą jogurtą. Pavyzdžiui, 150 gramų „Dannon Strawberry Fruit on the Bottom“ jogurto puodelyje yra net 15 gramų pridėtinio cukraus. Jei nori pasiskaninti jogurtą, įmaišyk šviežių ar natūraliai džiovintų vaisių.

  3. Baltyminiai gėrimai ir batonėliai Nors daugelis mano, kad produktai, turintys daug baltymų, yra sveikesni, daugelis baltymų batonėlių ir kokteilių yra pilni pridėtinio cukraus ir nereikalingų ingredientų, tokių kaip dirbtiniai saldikliai ir dažikliai. Nors aktyviems asmenims ir vegetarams gali reikėti daugiau baltymų, daugumai žmonių, vartojančių subalansuotą mitybą, papildomi baltymai nėra būtini.

    Daug baltymų produktų, ypač komercinių, yra praturtinti ne tik baltymais, bet ir įvairiais priedais, tokių kaip dirbtiniai saldikliai, dažikliai, konservantai ir tirštikliai, kurie gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Pavyzdžiui, dirbtiniai saldikliai, naudojami daugelyje baltymų batonėlių, gali sukelti virškinimo sutrikimus ar netgi padidinti potraukį saldumynams.

  4. Vitamininiai ir energiniai gėrimai Nors šie gėrimai dažnai reklamuojami kaip būdai padidinti energiją ir produktyvumą, dauguma jų turi daug pridėtinio cukraus ir kitų žalingų priedų. Pvz., vienoje „Monster Energy“ skardinėje yra 54 gramai cukraus – tai daugiau nei rekomenduojama dienos norma.

  5. Produktai be glitimo Nors žmonėms, turintiems glitimo netoleravimą, būtina vengti glitimo, produktai, pažymėti kaip be glitimo, nebūtinai yra sveikesni. Daugelis perdirbtų be glitimo užkandžių turi tiek pat kalorijų ir pridėtinio cukraus kaip įprasti užkandžiai, o kartais net mažiau baltymų, skaidulų ir vitaminų.

  6. Mažai riebalų turintys produktai Maisto gamintojai dažnai pakeičia riebalus cukrumi, kad kompensuotų skonį mažai riebalų turinčiuose produktuose. Riebalai skatina sotumo jausmą ir yra būtini sveikai mitybai.

  7. Kai kurie augaliniai aliejai Mūsų mityboje omega-6 ir omega-3 riebalų rūgščių santykis turėtų būti subalansuotas. Tačiau dauguma žmonių gauna per daug omega-6 riebalų rūgščių, o tai gali sukelti uždegimines reakcijas. Ribok šiuos aliejus ir didink omega-3 riebalų rūgščių, tokių kaip linų sėmenų aliejus ir lašiša, vartojimą.

  8. Paruošti vaisių kokteiliai Nors namuose pagaminti vaisių kokteiliai gali būti sveikas pasirinkimas, paruošti kokteiliai gali turėti didelį kalorijų ir cukraus kiekį. Pirkdami kokteilį, įsitikinkite, kad žinote jo sudėtį.

  9. Dietiniai gazuoti gėrimai Dietiniai gazuoti gėrimai yra vieni iš populiariausių pasirinkimų tarp žmonių, siekiančių sumažinti cukraus suvartojimą, tačiau jų vartojimas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Nors šie gėrimai neturi cukraus ir yra žemos kalorijos, jie gali kelti papildomų sveikatos rizikų. Dietiniai gėrimai dažnai yra saldinami dirbtiniais saldikliais, tokiais kaip aspartamas, sukralozė ar acesulfamas K, kurie gali turėti įtakos medžiagų apykaitai.

  10. Augalinis pienas

    Augaliniai pienai, tokie kaip sojų, migdolų, avižų ar riešutų pienai, tapo populiarus alternatyvus pasirinkimas tiems, kurie vengia laktozės ar nori mažiau vartoti gyvūninius produktus. Nepaisant to, kad šie pienai gali būti naudingi dėl savo maistinės vertės ir mažesnio poveikio aplinkai, jie taip pat gali turėti keletą trūkumų. Kai kurių rūšių augaliniai pienai, ypač pramonėje gaminti, gali būti praturtinti cukrumi, stabilizatoriais ir kitais priedais, kad pagerintų jų tekstūrą ir skonį. Be to, juose dažnai trūksta natūraliai pasitaikančių vitaminų ir mineralų, kuriuos gamintojai dažnai prideda dirbtinai. Rinkdamiesi augalinį pieną, verta atkreipti dėmesį į jo sudėtį ir pasirinkti mažiau apdorotus, be pridėtinio cukraus variantus, kad maksimaliai išnaudotumėte jų sveikatai teikiamą naudą. Atkreipkite dėmesį į etiketes pirkdami šiuos produktus ir stenkitės pasirinkti mažiau perdirbtas, mažiau saldintas versijas. Sveika mityba – tai ne tik produkto pasirinkimas, bet ir mūsų sprendimų sąmoningumas.

bottom of page